Kreatív Hétindító

#34 Készségek, amik mindenhez is kellenek

Az online végezhető szabadúszó munkák (készségek) esetében sok előny szóba kerül, viszont van néhány, amelyik kevesebb figyelmet kap. Pedig ezeknek az aktualitása is elég nagy és az itt bemutatott “szakmák” mindegyikére ugyanúgy igaz.

Ezek mindegyike 100%-ban online végezhető, emiatt például nem kell akár egy alkalommal sem személyesen találkoznod az ügyfelekkel. Sőt, még egy földrészen sem kell tartózkodnod velük, hiszen a megbeszélésektől kezdve egy-egy projekt minden egyes további részét is meg lehet oldani online.

Emiatt aztán a hagyományos, helyhez kötött szakmákkal szemben az online munka sokkal „válságállóbb”, hiszen nincs meg ez a fajta kitettsége.

A másik, de egyáltalán nem elhanyagolható része pedig, hogy az energiaválság is sokkal kisebb mértékben, vagy egyáltalán nem érinti ezt a fajta munkavégzést. Ennek pedig az az egyszerű oka, hogy ezeket akár a kanapédról is tudod működtetni.

Ha pedig nem konkrét tevékenységként akarod ezeket végezni, akkor is nagy a hasznuk, mivel a saját vállalkozásodban is használhatod őket, nem kis előnyhöz jutva a versenytársaiddal szemben. 

1. Grafika

A szabadúszó karrier máig egyik legnépszerűbb formája a grafikai tervezés. Ha ezt választod fő iránynak, akkor számtalan irányban elindulhatsz. 

Tervezhetsz például komplett arculatokat, csomagolásterveket, infografikákat, könyvborítókat, social media reklámokat, plakátokat, illusztrációkat és még sok minden mást is.

Lehetsz olyan grafikus, aki mindent akar és minden területbe belekóstol egy kicsit, de specializálódhatsz egy területre is, amikor konkrétan megcélzol egy piaci rést. 

Ez utóbbi azért is egy jól működő dolog, mert így az adott területen hamar szakértővé válhatsz, illetve meg tudsz szólítani egy konkrét célcsoportot.

És aminek a fontosságát én nem véletlenül szajkózom állandóan. 

Ha pedig nem szeretnél grafikusként dolgozni, akkor is jó ha értesz ehhez valamilyen szinten. Elég ugyanis csak az alapokat megtanulni ahhoz, hogy a saját bizniszedhez sokkal profibb grafikákat tudj készíteni viszonylag gyorsan.

Elkészítheted magadnak az összes webes grafikádat, a Social Media posztok és hirdetések kreatívjait, vagy a csalianyagodhoz szükséges minden grafikai anyagot. 

Amellett, hogy így hamarabb el is készülsz, a grafikusodnak már csak az összetettebb és nagyobb szakmai tudást igénylő anyagokért kell fizetned.

2. Webdesign

Az egyik legkreatívabb szabadúszó tevékenység a webdesign, aminek a legfőbb oka, hogy az itt felsorolt készségek közül többet is egyesít.

Egy jó webdizájner ugyanis ért a grafikai tervezéshez, alap szinten a front-end programozáshoz, a weboldalak létrehozásához, a marketinghez, valamint természetesen a weboldalak tervezéséhez is.

Emiatt aztán a szabadúszó webdizájnerek nem csak weboldalakat terveznek, sokszor egy cég, vagy vállalkozás minden online tevékenységét is elkészítik, kezdve az arculattervezéstől a social media reklámokig.

Ebből egyenesen következik, hogy ennek a tanulási görbéje is meredekebb és időben is több tanulást igényel. Ezért ha webdesigner szeretnél lenni, ennek az egyik legjobb módja, ha elvégzel valamilyen komplex, ezzel kapcsolatos képzést.

Sokszor hallani ezzel kapcsolatban, hogy “a weben ott van minden ingyé és a Jútúbról is megtanulható minden”.

Ez igaz, de ne felejtsd el, hogy a rengeteg ingyenes és csak kis részt bemutató oktatóanyag közül kezdőként nem fogod tudni kiválogatni az ehhez a tudáshoz szükséges releváns és hasznos tartalmakat. 

És nem utolsó sorban a támogatást, vagy a sokszor szükséges motivációt sem fogod megkapni, míg egy erre szakosodott és jól felépített képzés során igen.

Ha pedig nem ezt választod a vállalkozásod profiljának, akkor is hasznos tudást szerezhetsz, hiszen ezzel az egész bizniszedet tudod majd menedzselni. 

3. Marketing

Az egyik olyan skill, ami nélkül ma már nem lehet vállalkozni. 

Ma már ugyanis nem igaz az a mondás, hogy „a jó bornak nem kell a cégér„. Egy vállalkozás rendelkezhet ugyanis a világ egyik legjobb termékével vagy szolgáltatásával, de marketing nélkül ma már egy vállalkozás sem lehet sikeres.

Sőt, életben maradni sem tud. 

Ha a marketing irányába szeretnél elindulni, akkor szintén nagyon sok lehetőség közül választhatsz. Eldöntheted, hogy hirdetéskezeléssel, blog bejegyzésekkel más néven tartalommarketinggel, esetleg marketing kivitelezéssel foglalkozol, amikor is hirdetési kreatívokat vagy videókat gyártasz. 

De választhatod azt is, hogy e-mail kampányokat és automatizált marketing rendszereket készítesz.

Nekem nincs közvetlen marketing tanácsadói szolgáltatásom, viszont a webes kivitelezéseknél soha nem csak egy weboldalt készítek.

Minden esetben megnézem az adott vállalkozás marketing folyamatait és az ezekhez szükséges funkciókat is megépítem. 

Ha pedig nincs ilyen, tanácsokat is adok ezzel kapcsolatban és ugyanúgy felépítem a szükséges rendszereket, mint pl. feliratkozás, vagy egy e-mail automatizmus.

Ezzel nem csak a weboldal értékét és árát tudom növelni, hanem már nem csak egy webes kivitelező leszek. 

Tudod a “már telített a piac és miért legyek én az ezredik webes?

Marketinget tehát triplán megéri tanulni, foglalkozhatsz vele, beépítheted a szolgáltatásodba és a saját üzletedet is javíthatod vele.

4. Szövegírás

A minőségi, szabadúszó szövegírók iránti kereslet még mindig nagyon nagy. A legtöbb vállalkozás ugyanis tisztában van azzal, hogy csak konzisztens, jól megtervezett és eredeti tartalommal lehet sikeresnek maradni. 

Mert csak így lehet előkelő helyen szerepelni a Google keresésekben, vagy jó konverziós eredményeket elérni a hirdetésekkel és a Landing oldalakkal.

És mielőtt előkerülne a szokásos mantra, miszerint “a ChatGPT úgyis elveszi a munkájukat”, ki kell hogy ábrándítsalak.

Nem a ChatGPT fogja elvenni, hanem az a szövegíró, aki megfelelően használja a ChatGPT-t. 

Szövegíróként szintén sokféle lehetőséged lehet. Vállalhatsz a cikkek írásától a weboldal szövegeinek elkészítésén át a közösségi média posztok elkészítésig sok mindent.

A szabadúszóként így pénzt kereshetsz minden egyes megírt szóval, cikkel, vagy projekttel, mivel a tartalom írásához általában csak egy laptopra van szükség. 

A legnagyobb befektetés itt a tanulási folyamat, ami a kezdetekhez mindenképpen szükséges, hiszen ez nem könnyű pálya.

És hogy ezt hogyan használd a saját bizniszedben, vagy mi lehet az előnye?

A legnagyobb előny szerintem nem abban van, hogy nem kell másnak fizetni ezért. 

A saját üzletedet Te ismered a legjobban, így ha értesz a szövegíráshoz, valószínűleg nálad jobb szövegeket senki nem fog írni. 

5. Virtuális asszisztencia

virtuális asszisztensek sokféle szolgáltatást kínálhatnak a vállalkozások számára. Tulajdonképpen leggyakrabban távmunkában segítenek a cégtulajdonosoknak a legkülönfélébb adminisztratív feladatokban.

Ha virtuális asszisztens szeretnél lenni, akkor megint csak választhatsz, hogy mindent akarsz, vagy csak pár speciális feladatot vállalsz át.

Ha ez a szakma témaként felmerül, leggyakrabban itt jön elő az, hogy “Engem aztán ez végképp nem érdekel”. 

Pedig itt nem csak az általános adminisztrációs munkákra lehet szakosodni, de vállalhatsz közösségi média és weboldal kezelést, szervezést, vagy egyéb vállalkozáshoz kötődő feladatokat is. 

Amit megint csak beépíthetsz a saját szolgáltatásod mellé, plusz ügyfeleket, plusz munkát és plusz bevételt szerezve.

6. Videó szerkesztés

Elsőre ez nagyon nehéznek, sőt kivitelezhetetlennek tűnik, pedig egyáltalán nem az. A videó szerkesztés azért is egy jó lehetőség, mert nagy rá a kereslet, naponta ugyanis több ezer órányi videó tartalom kerül fel az internetre.

Ennek a legfőbb oka, hogy a közösségi médiában, de a hirdetésekben is egyre inkább a videós tartalmak kerülnek előtérbe és kapnak jóval nagyobb elérést.

Ha a videó szerkesztésbe szeretnél belevágni, keresned kell egy olyan videó szerkesztő szoftvert, amit jól és mindenre tudsz használni. 

Szerencsére ebből is van teljesen ingyenes, de professzionális program, mint pl. a Davinci Resolve

A használatának elsajátítása pedig nem sokkal nehezebb, mint egy grafikai szoftvernek és rengeteg ingyenes online oktatóanyag is található róla.

Mit vigyél magaddal ebből az anyagból

Mindenképpen olyan területet válassz, amely megfelel a személyes érdeklődési körödnek. Ez azt jelenti, hogy olyan szabadúszó képességet kell választanod, amit igazán szenvedélyesen tudsz majd végezni, különben elveszted a motivációd a nehéz időkben. 

Ne félj attól, hogy egy szakma csak bizonyos területeit kezded el megtanulni. Később ez a tudás folyamatosan bővíthető és lehet, hogy ez hozza meg számodra azt a pluszt, ami a szolgáltatásod bővítéséhez, vagy a saját bizniszed fejlesztéséhez kell.

A kezdők legnagyobb kihívása általában az, hogy állandó ügyfeleket találni nem egyszerű. Nézd meg, hogy milyen egyéb szolgáltatást tudnál még adni nekik, amivel nem csak a vevő élettartam értékét tudod növelni, de több munkád és több bevételed is lesz.

Egy meglévő ügyfél ugyanis mindig értékesebb és kifizetődőbb, mint állandóan újakat keresni.

Ha valami újat, akár csak egy szoftver kezelését kell megtanulni, ne az legyen a hozzállásod, hogy  

“A francba, már megint egy új szoftver!”

Nézd meg inkább azt, hogy ez mennyiben fogja megkönnyíteni vagy eredményesebbé tenni a munkádat, vagy hogy hogyan tudod ezt beépíteni a szolgáltatásodba. 

Ne félj tanulni és valamiben kezdőnek lenni, hiszen mindenki így kezdi. Egyre figyelj, soha ne dolgozz ingyen. 

A munkádnak mindig legyen ellenértéke, vagy fizetség érte, vagy legyen ez egy számodra hasznos együttműködés kezdete. Bármi olyan, amivel egyet léphetsz előre a tapasztalat és a tanulás útján.